Pioneers in the industry, we offer automatic food packaging machine, chocolate bar packaging machine, semi automatic chikki packing machine, biscuit packaging machines, automatic namkeen pouch packing machine and automatic snacks packing machine from India.
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 3000 Pouch/Hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Packaging Type | Pouch |
| Power Consumption | 1/2 Hp Motor |
| Machine Alignment | Vertical |
| Phase | Single Phase |
| Packaging Food Material | Food Granule |
| Voltage | 220V |
| Driven Type | Electric |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 60 PPM |
| Automation Grade | Automatic |
| Packaging Type | Pouch |
| Voltage | 220 V |
| Power | 1 HP |
| Machine Size | 4.5 Ft x 3.5 Ft (L x W) |
| Material | Mild Steel |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 6000 Piece/Hour |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Packaging Type | Center Seal |
| Voltage | 220 V |
| Power | 1 HP |
| Usage/Application | Used for packaging |
| Machine Size | 4.5 Ft x 3.5 Ft (L x W) |
| Material | Mild Steel |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 255000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 500 Pouch Per Hour |
| Machine Power | 5 HP |
| Packaging Type | Center Seal |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | For Biscuit Packaging |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 240 V |
| Pouch Capacity | 200 Grams |
| Brand | Multitech |
| Finishing | Polished |
Minimum order quantity: 2 Unit
₹ 450000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Pouch Length | 5 Inch |
| Power Consumption | 2 Units per hour |
| Power | 2.5 HP |
| Voltage | 240 V |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Multitech |
| Production Capacity | 3000 Pouch per minute |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 3000 Pouch/Hour |
| Brand | Multitech |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220V |
| Phase | Single Phase |
| Driven Type | Electric |
| Filler Type | Pouch Filler |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Multitech |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 2 Unit per hour |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Single Phase |
| Packaging Application | Chips Packaging |
| Production Capacity | 2500 Pouch per minute |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 5 HP |
Minimum order quantity: 2 Piece
The Chips Packing Machine is designed for efficient and reliable packaging of chips, ensuring optimal preservation of freshness and flavor. With a robust 7 horsepower motor, this machine offers high-speed operation, significantly increasing production capacity. Its user-friendly interface allows for easy adjustments and monitoring, while the durable construction ensures longevity and minimal maintenance. Ideal for both small and large-scale operations, this packing machine is an essential addition to any food processing facility looking to enhance productivity and maintain quality standards.
₹ 120000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Multitech |
| Usage/Application | Packaging |
| Packaging Type | Pouch |
| Power Consumption | 2 Unit per hour |
| Phase | Single Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Pouch Capacity | 50 Grams |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging Range | 2500 pouches per minute |
| Machine Power | 1-2 HP |
Minimum order quantity: 2 Piece
Murali Prasad Vadrevu (CEO)
Multitech Packaging Solutions
Plot No 138 To 145, D No. 8-7-17/142//143, Swarnadama Nagar, Old Bowenpally, Secunderabad
Hyderabad - 500080, Telangana, India