We are a leading Manufacturer of edible oil pouch packing machine, automatic oil pouch packing machines, automatic shampoo pouch packing machine, liquid pouches packaging machine, edible oils pouch packing machine and fruit juice packaging machine from Hyderabad, India.
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 2000 Pouch/Hour |
| Type | Edible Oil |
| Packaging Type | Pouch |
| Driven Type | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
| Pouch Packaging Capacity | 100 ml |
| Usage/Application | Used for packaging oil and liquid items. |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 220 V |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 120000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 3000 Pouch/Hour |
| Driven Type | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 50 ml |
| Packaging Type | LD film, 5 layer,7 layer film |
| Power | 1 HP |
| Usage/Application | Used for packaging of edible oils, lubricant oils, ghee, vanaspathi etc |
| Brand | Multitech |
| Pouch Type | Centre seal, side seal |
| Sealing Type | Impulse and continuous sealing |
| Filling Range | 50 ml |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 3000 Pouch per minute |
| Power | 0.5 HP |
| Usage/Application | Used For Shampoo, Oil, Honey, Liquid Soap Packaging |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Driven Type | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 3000 Pouch per minute |
| Power | 0.5 HP |
| Usage/Application | Used for packaging of juice, oil, coconut oil, shampoo and soap liquid. |
| Brand | Multitech |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 300000 / Unit Get Latest Price
| Production Capacity | 3000 Pouch/Hour |
| Driven Type | Electric |
| Pouch Length | 170 mm |
| Packaging Material | Plastic |
| Pouch Packaging Capacity | 1 Litre |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Electrical Supply | Single Phase |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Polished |
| Motor Power | 1 HP |
Minimum order quantity: 2 Unit
The Edible Oils Pouch Packing Machine is designed for efficient and precise packaging of various edible oils, ensuring optimal preservation and convenience for consumers. This advanced machine features user-friendly controls, allowing for quick adjustments to accommodate different pouch sizes and oil types. Its robust construction guarantees durability and reliability in high-volume production environments, while the hygienic design meets food safety standards. Ideal for manufacturers seeking to enhance their packaging processes, this machine streamlines operations and improves overall productivity.
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Driven Type | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 200 ml |
| Packaging Type | Bottle Packaging |
| Power | 1.5KV |
| Brand | Multitech |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 240 V |
| Surface Treatment | Polished |
| Sealing style | 3 Side sealing, 4 Side sealing |
Minimum order quantity: 2 Piece
Murali Prasad Vadrevu (CEO)
Multitech Packaging Solutions
Plot No 138 To 145, D No. 8-7-17/142//143, Swarnadama Nagar, Old Bowenpally, Secunderabad
Hyderabad - 500080, Telangana, India