Manufacturer of a wide range of products which include fully automatic vertical pouch packing machine with linear weight filler, automatic form fill seal machine liquid, automatic form fill seal machine, pneumatic pouch packing machine, vffs machine (vertical form fill seal) and multihead weigher packing machine.
₹ 120000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2000-3000 pouch per hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Filing Type | Weight filler |
| Sealing Type | Center / side seel |
| Brand | Multitech Packaging solutions |
| Usage/Application | Powder |
| Voltage | 240v |
| Pouch Capacity | 1g to 100g |
Automatic weigh filling machine to pack Granules, cashews, badam,powdees etc., all in one machine
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2000 pouch/hour |
| Surface Finish | SS |
| Power Consumption | 1 Hp |
| Driven Type | Mechanical |
| Material | MS |
₹ 120000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Pharma |
| Packaging Type | Laminated film |
| Driven Type | Mechanical |
| Material | Stainless Steel |
| Capacity | 1000-2000 pouch per hour |
| Brand | Multitech |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Packing Speed | 20-40 pouch/min |
| Filling Range | 50-250 g |
| Product Type | Powder, Granules |
| Sealing Type | Center Sealing, Three Side Seal |
| Electrical Supply | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Pouch Capacity | 50-200 grams |
| Machine Power | 1-2 HP |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Multitech |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Single Phase |
| Surface Finish | Polished |
| Capacity | 2500 Pouch per minute |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 25 Pouches/m |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Multitech |
| Model Name/Number | MPS100 |
| Voltage | 220V |
| Filler Type | Cup Filler |
| Pouch Style | Center Seal and Side Seal |
| Controlled Through | Motor |
| Packaging Range | 10grm - 100grm |
₹ 1600000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 4000 Pouch/Hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Multitech |
| Model Name/Number | MPSMH1000 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 200000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 4000 Pouch/Hour |
| Model Name/Number | MPS100P |
| Packaging Material | LAMINATED |
| Electrical Supply | Single Phase |
| Speed | 30 to 35 pouch's per minuite |
| Voltage | 220v |
| Pouch Capacity | 50-200 grams, 10-50 grams |
| Machine Power | 0-1 HP |
| Sealing Type | Center Sealing |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2000-3000 pouch per hour |
| Material | MS |
| Filing Type | Cup Filler |
| Sealing Type | Center seal |
| Usage/Application | Powder |
| Automation Grade | Automatic |
| Pouch Capacity | 10-50 grams |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 3000 Pouch/Hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Multitech |
| Model Name/Number | MPS100PN |
| Country of Origin | Made in India |
Murali Prasad Vadrevu (CEO)
Multitech Packaging Solutions
Plot No 138 To 145, D No. 8-7-17/142//143, Swarnadama Nagar, Old Bowenpally, Secunderabad
Hyderabad - 500080, Telangana, India